YEMEKHANE BACA TEMİZLİĞİ

Yemekhane Baca Temizliği

Endüstriyel Baca Temizleme

Gıda üretimi, gıda servisi ve her türlü endüstriyel mutfak ve ısıtma sistemlerinin bulunduğu mekanların bacaları zorunlu bir temizlik programına tabidir. Yemekhaneler de, yemek yapılan ve müşteriye sunulan kuruluşlardan biridir. Baca sistemleri arasında sıklıkla temizlik işlemine ihtiyaç duyan kurgulamaların başında yağlı kanallar gelir. Yağlı kanallar, mutfak organizmalarının yer aldığı tüm kurum ve firmalarda sayıları değişecek şekilde yer alır. Isıtma sisteminin tipi ocak, fırın, ızgara ve benzeri olabilir Hemen hepsinde bir de emiş görevini üstlenen davlumbazlar yer almaktadır. Bunlar, dışarıdaki dumanı ve yağı içlerine çekerek baca kanallarına aktarırlar. Pişirilen gıdalardan çıkan yağ buharlarının bu yüzeylerde birikerek yağlı tabakalar meydana getirmesinden dolayı yağlı kanal ya da yağlı baca kanalı olarak nitelendirilirler. Baca yüzeylerine yapışarak katmanlaşan yağlar, sadece kirli hava çıkışını engellemekle kalmaz, ısınma ve alevlenme gibi olgular neticesinde yanma ve patlama vakalarını meydana getirebilir. Yemekhane baca temizliği tüm bu sonuçların insanlara zarar vermemesi adına ilgili kurumun belirlediği süreçlerde bakıma alınmalı ve eksikleri giderilmelidir.

Yemekhane Baca Temizliği Nasıl Yapılır?

Yemekhane baca temizliği yasalarla sabit kılınmış, hemen her yapısal kurgulanmada ihtiyaç duyulan sağlık ve güvenlik uygulamalarından biridir. Bu tip baca kanalları yangına en çok sebebiyet veren hava kanallarıdır. Gıda üretimi sağlanan kurumlar 3 aylık döngüler içerisinde temizlenmek zorundadır. Yoğun yağ, kül ve kurum birikimine neden olan yemekhane ocakları ve ızgaraları, bağlı bulunan davlumbazlar aracılığıyla kirli hava çıkılı sapladıklarından, sadece bacaların temizlenmesi de yeterli olmayacaktır. Kanal yüzeylerinin ne durumda olduğu, nasıl bir müdahale gerektiği gibi konuların belirlenmesi, özel kameralarla bu kanalların gözlemlenmesiyle mümkün olmaktadır. Temzilik işlevinin aşamalarını oluşturan, gözlem, tespit, planlama ve müdahale süreçleri yetkili firmalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Doğru bir planlama, doğru ekipman kullanımı ve en etkin müdahale sonucunda, süreç en akıcı haliyle müşterilere sunulur. Baca sisteminin niteliği ve niceliği belirlendikten sonra, sonuçtan en yüksek performansı elde etmek adına gerekli işlemlere başlanır.

Ücretsiz Keşif Hizmeti

Özellikle endüstriyel kurumların ve bu kurumların kullandığı ısıtma ve pişirme sistemlerinin ne gibi uygulamalarla temizleneceği anca doğru bir gözlem ve tespit sonucu mümkün olabilir. Bu yüzden firmamız, ücretsiz keşif programlarını hayata geçirerek, sonuçtan en yüksek verimin alınmasını sağlamaktadır. Yemekhane baca temizliği hakkında daha detaylı bilgi için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.