TIKALI BACA TEMİZLEME

Tıkalı Baca Temizleme

Tıkalı Baca Temizleme Hizmeti

Her türlü ısıtma ve ısınma sistemine bağlı baca ve kanallar zamanla tıkanabilir. Bu durumda, bacanın aslî işlevi olan kirli hava tahliyesi yeterli düzeyde yerine getirilemez. Bu tıkanmanın derecesi, katı yakıt sobalarında daha fazla ve daha sık bir şekilde meydana gelmektedir. Merkezî sistemli ısıtma kazanları yoğun bir yakıt kullanımına ihtiyaç duyduğu için, yakıtın salıdığı isli ve zehirli hava akımı bacalara daha büyük kütleler halinde aktarılır. Kömür kullanılan baca sistemlerinde, yüzeyler kurum ve zift oluşumuna maruz kalır. Bu tip baca sistemleri, kömür gibi katı yakıt kullanımına bağlı olarak 2 aylık periyotlarda temizlenmesi zorunludur. Bu yasal faaliyeti yerine getirmeyen kurum ve kişiler bazı cezai yaptırımlara uğrarlar. Tıkalı bacalar yangın sebebidir. Buna ek olarak, birçok zehirlenme vakası da tıkalı bazalar sonucunda meydana gelmektedir. Dışarıya atılamayan karbon monoksit gazları insanların yaşadığı ve mesai harcadığı kapalı alanlara dolar. Bu öldürücü gaz, reknsiz ve kokusuz olduğu için farketmek neredeyse imkansızdır. Kömür bacası gibi, odun, gaz ve benzeri yakıt türlerinin kullanımı neticesinde de bu kanallar tıkanacaktır. Her bir bacanın kirlenme ve tıkanma süresi ve buna bağlı olarak temizlik faaliyetlerinin yerine getirilmesi gereken zaman aralığı farklılık gösterir. Bu hususlar baca temizlik yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. Tıkalı baca temizleme, yasal bir süreç olduğundan bu işlemi sağlayacak kurumlarında yasal izinlerden geçmiş olması gerekmektedir.

Tıkanan Bacalar Nasıl Açılır?

Tıkalı baca temizleme, buna sebebiyet veren atıkların yüzeylerden, fanlardan, fan motorundan, baca giriş ve çıkış alanlarından arındırılması işlemidir. Bu süreçte bazı özel aparatlar ve mekanik cihazlar kullanılmaktadır. Endüstriyel süpürgeler, basınçlı su makineleri, çelik telli fırçalar bu iş için tasarlanmış hususi teçhizatlardır. Yağlı kanal gibi pişirme sistemlerine ait baca ve kanalların temizlenmesinde bazı kimyasalların kullanımı gerekli olabilmektedir. Özellikle yağ ve kir çözücü kimyasallar yüzeylerde katmanlaşmış bu kütlelerin çözünmesini sağlar. Burada da önemli olan nokta, kimyasalların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış, kaliteli marka üretimleri olmasıdır. Aksi takdirde insana ve çevreye zarar verecek bir süreç meydana gelebilir.

Baca Temizlik Firmaları

Tıkalı baca temizleme, itfaiye tarafından yetkilendirilmiş baca temizlik firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. İstanbul Baca Temizleme firmamızın hizmet kollarından biri olan tıkalı baca temizleme, uygun fiyatlarla deneyimli ekibimiz tarafından sağlanmaktadır. Detaylar için 7/24 bizimle iletişime geçebilirsiniz.