KURUMLU BACA TEMİZLEME

Kurumlu Baca Temizleme

Kurumlu Bacalar Ne Sıklıkla Temizlenir?

Hane ve işletmelerde hem ısınma hem de pişirme ihtiyacını karşılayan sistemler bir baca düzeneği aracılığıyla kirli havayı dış mekanlara aktarırlar. Temiz hava şartlarının sağlanması ve herhangi bir yangın ve zehirlenme meydana gelmemesi için bu aktarım işleminin kusursuz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Herhangi bir yakıt tipi kullanıyor olabilirsiniz, ama ne olursa olsun hem baca hem yağlı kanal hem de havalandırma kanalları belli faktörler ışığında tıkanacaktır. Bu kanalların her biri, ayrı bir kurala tabidir ve hepsinin temizlik-bakım aralığı birbirinden farklıdır. Katı yakıt kullanımı ile çalışan; fırın bacaları, şömine bacaları, ocak ve ızgara bacaları, kebap bacaları, lahmacun fırın bacaları ve benzeri mekanizmalar bacalarda is, duman, yağ, is birikimi neticesinde kurum bağlar. Kurum ve zift bağlayan bacaların çapları daraları ve kirli hava geçisi seyrekleşir. Böylece iç mekanlara zehirli gazlar, karbon monoksiz ve is sızıntısı meydana gelir. Bu hem kötü bir koku oluşturur hem de solunan havanın oksijen değerini düşürür. Ziftler ve kurumlar git-gide katılaşarak iyice yüzeylere yerleşir. Kurumlu baca temizleme ancak profesyonel bir işlem neticesinde temizlenebilmektedir. 

Baca Kanalları Neden Kurum Bağlar?

Kurumlu baca temizleme, dikkatle uygulanması gereken bir bakım işlemidir. Yangına ve ölüme sebebiyet vermemek için tıkalı bacaların en kısa sürede yetkili profesyonel şirketler tarafından gerçekleştirilmelidir. Yüzeylerde kalın tabakalar halinde bulunan kurum, en ufak parçasına kadar arındırılmalıdır. Bir miktar zift, kurum vb. madde kalması halinde, duman ve is tahliyesi sırasında tekrar bu bölgelere yapışacaktır. Bu yüzden tam teşeküllü bir faaliyet yerine getirilmelidir. Ev ve iş yerlerine gaz ve kirli hava sızıntısı, insanların zehir solumasına neden olur. Ve kısa vadede sağlığı bozar. Yanan her türlü madde muhakkak geride bir partikül bırakacaktır. Bacalar bu yüzden sıklıkla kurum bağlar. 

Kurumlu Baca Temizleme Servisi

Kurumlu baca temizleme servisi, tüm gerekli standartları ve donanımı sağlamış ve eğitimli personel varlığı sayesinde izin belgesini almış kurumlarca hayata geçirilmektedir. Bu sayede bacaların temizlenmesi sırasında ve sonrasında kullanıcılara herhangi bir sorun çıkarmayacak ve sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürecektir. Temizlenen bacalar, hem yakıt sarfiyatı açısından fayda sağlar hem de iç mekanlarda sağlıklı hava dengesinin bozulmasını engeller.