İGDAŞ BACA RAPORU

igsas baca raporu

İgdaş Baca Raporu Nedir?

Yasal yönetmeliklerle düzenlenmiş işlemler resmî belgelerle ibraz edilebilmektedir. Bazı resmî prosedürlerin yerine getirilmesinde de bu belgeler talep edilecek ve sağlandığı takdirde istenilen işlemler yerine getirilecektir. Doğalgaz açma-kapama, abonelik işlemleri, sözleşme yenileme, ilk kullanım ve benzeri durumlarda İGDAŞ'ın talep ettiği raporu da igdaş baca raporu olarak adlandırılmaktadır. Bu raporun alınabilmesinde bazı lüzumlu ve zaruri işlemler mevcuttur. Genel anlamda baca kanallarının işlevselliği yönünde bazı adımların atılması amacına yönelik bu programın detayları şu şekilde olmaktadır:

  • Bacaların yasal standartlara uygun olarak imal ve montaj yapılıpı yapılmadığı kontrol edilir.
  • Bacanın bütünsel iskeletinde ve yüzeylerde bir hasar olup olmadığı kontrol edilir.
  • Gerekli onarımlar ve yenileme işlemleri sağlanır.
  • Baca motoru ve fanların fonksiyonel durumu incelenir.
  • Baca kanallarında tıkanıklık gibi bir durum varsa giderilir.
  • Bacanın genel temizliği yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. 

İgdaş Baca Raporu Nereden Alınır?

İgdaş baca raporu yasal ve resmi bir belgedir. İGDAŞ tarafından onaylanmamış hiçbir belgenin yasal bir geçerliliği bulunmaz. Bu belge, yıkarıda bahsi geçen adımların atılması sonucu müşterilere sağlanır. İtfaiye birimleri bacaların temizliği hususunda kesin yargıları yayınladıktan sonra, bu işemleri ancak kendi seçtiği nitelikli firmalarca sağlanabileceğini de beyannameye eklemiştir. Bu doğrultuda, bacaların her türlü gereksinimi ancak yetkili firmalar tarafından meydana getirilebilmektedir. Bu yoldan hareketle, igdaş baca raporu da ancak bu firmalar tarafından sağlanabilir. Firmalardan temin edeceğiniz temizlik ve bakım hizmetleri sonunda onaylı raporunuzu talep edebilirsiniz. 

İgdaş Baca Raporu Veren Firmalar

İgdaş baca raporu veren bir firma arayışı içindeyseniz, doğru adrestesiniz. Kurumumuz itfaiyeden yetki belgesini almış seçkin firmalar arasında yer almaktadır. Sağladığı tüm hizmet kollarını yasal olarak izinli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kurum personellerimiz itfaiyenin uzman birimlerinden baca temizliği hakkında tüm bilgi ve teorik uygulama eğitimlerini tamamlamıştır. Bu raporu almamak hem bazı işlemlerin sağlanmasında rötara neden olacak hem de denetim sırasında birtakım cezai işlemler gündeme gelecektir. Ayrıca patlama, yangın ve zehirlenme vakalarından sorumlu olmamak adına da igdaş baca raporu almanız oldukça büyük bir ehemmiyet ihtiva eder. Kurumumuzla dilediğiniz zaman, hizmet planları hakkında bilgi almak için irtibat sağlayabilirsiniz.