Bulunması ve belli süreçlerde temizlenmesi de yasal yönergelere bağlıdır. Genellikle topluma ve umuma açık mekanlarda havalandırma kanalları sürekli olarak bir hava sirkülasyonu sağlar. Fanlar ve motorlar da bu sistemin önemli parçalarından biridir. Her biri içerden kanala dahil olan parçacıklarla ve dış etkenli atıklar sebebiyle tıkanmalara maruz kalabilir. Havalandırma temizliği insan sağlığı açısından önem taşır ve bu yüzden aksatılması ya da eksik yapılması gibi durumlarda büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Havalandırma Kanalları Neden Tıkanır?

Havalandırma temizliği, bu kanalların tıkanmasına mahal vermeden gerçekleştirilmesi gereken bir eylemdir. Nasıl yapılacağı ve işlem sırasında uygulanack temizlik planları bu konuda yetki verilmiş nitelikli şirketler tarafından belirlenmektedir. Üretim hanelerden, sağlık kuruluşlarına, alışveriş merkezlerinden, sosyal tesislere kadar, insanın var olduğu tüm yapılarda bu kanalların aktif olarak çalışması hayatî önem taşır. Bazen içeride içilen bir tütün ürününden, bazen pişirme sistemlerinden çıkan duman ve buharlar, çevresel faktörlerle iç mekanlara dolan kirli hava gibi durumlar sonucunda havalandırma kanalları tıkanabilir. Bu kanalların temizliği sırasında kuş ölüsünden kağıt parçalarına kadar pek çok farklı türde atık bulunmuştur. Bunlar kanalların işlevini kısmi ya da bütünsel olarak engelleyebilmektedir.

Havalandırma Temizliği Yapan Firmalar

Havalandırma temizliği, kurumsal ve izinli firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu firmalar, ancak itfaiye tarafından verilen yetki sertifikası ile faaliyet gösterebilir ve ancak yönetmelikte yer alan hususiyetlere göre bir hareket planı oluşturabilir. Bu süreci yasal, güvenilir, tam kapsamlı ve çözüm odaklı bir şekilde yerine getirmek adına, İstanbul Baca Temizleme firmamız tarafından nitelikli bir şekilde yerine getirmektedir. 7/24 firmamız müşteri destek hattından bizlere ulaşarak, süreç hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve randevu talep edebilirsiniz. Unutmayın, tüm baca, yağlı kanal ve havalandırma kanallarının temizlenmesi insan, toplum ve çevre sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.