HAVALANDIRMA KANAL TEMİZLİĞİ

havalandırma kanal temizliği

Havalandırma Kanalları Ne İşe Yarar?

İnsanların hayatî ihtiyaçlarından biri oksijendir. Bazen ortamlardaki oksijen seviyesi düşer ve buna ek olarak zehirli gazlar dış etkenlere bağlı olarak bu alanlara dolar. Birçok rahatsızlık da soluduğumuz havadaki oksijen yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik baş ağrıları, astım problemleri, sinirlilik, anksiyete gibi pek çok fizikî ve ruhsal problem solunan havanın kalitesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu sorunun önüne geçmede, yapı unsurları içerisinde hava sirkülasyonu sağlayan kanalların ve boşlukların açılması önlemi alınmıştır. Bu kanallar içeride biriken duman, toz bulutu, karbon monoksit, çevresel etkilere bağlı kirli hava kütleleri gibi zararlı hava kütlelerini dışarıya taşıma görevini icra ederler. Havalandırma kanal temizliği de bu kanalların zamanla tıkanarak, işlevini yitirmesine karşı alınan bir önlemdir. Bu işlem de tıpkı ısıtma ve pişirme sistemlerine bağlı baca ve kanalların temizlenmesi gibi, belli aralıklarda bakım ve temizlik işleminden geçmesi yasal bir zorunluluktur. Yerine getirilmediği takdirde pek çok olumsuz sonuç meydana gelebilmektedir. 

Havalandırma Kanal Temizliği Nasıl Yapılır

Havalandırma kanal temizliği, öncelikle yapı tipinin niteliği göz önüne alınarak bir plan aşamasından geçmektedir. Bu planlama ile en doğru materyaller ve yöntemler belirlenir. Ayrıca yine yapının karakterine göre havalandırma kanallarının genişliği, işleyişi ve derinliği de değişkenlik gösterir. Bu kanallarda hava sirkülasyonunu sağlamaya yönelik çalışan fan va fan motorları bulunur. Dış ve iç etkenli atıkların oluşturtduğu tıkanıklıktan bu motor ve fanlar da nasibini almaktadır. Bu yüzden sadece kanal yüzeylerine değil, bu fanlar üzerindeki birikintilere ve motora kadar ulaşmış atıklara yönelik bir temizlik işlemi hayata geçirilmelidir. 

Havalandırma Kanal Temizlik Firmaları

Havalandırma kanal temizliği, insan sağlığına etki eden bir uygulama alanıdır. Bu kanalların içinde pek çok madde ve birikintiye rastlamak mümkün. Özellikle hava koşullarına bağlı olarak; rüzgar, yağmur, kar gibi doğal durumlarla kanal içine giriş yapan maddeler, buralarda tıkanıklığa ve kanalların çapının daralmasına neden olmaktadır. Bu kanalların temizliği ve bakımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilmeli ve bu yönde ancak deneyimli firmalarla çalışılmalıdır. İstanbul Baca Temizleme firmamız, havalandırma kanallarına yönelik uygulanan bakım, temizlik ve yenileme hizmetini sağlamaktadır.