DOĞALGAZ SOBA BACASI TEMİZLEME

doğalgaz soba bacası temizleme

Doğalgaz Soba Bacaları Nasıl Temizlenir?

Doğalgaz kullanımı pratik ve ekonomik ısınma ve pişirme imkanı tanır. Bu doğrultuda kullanım alanı gün geçtikçe genişlemektedir. Eskiden beri kullanılagelen doğalgaz sobaları ise, günümüzde de hala ısınma çözümü olarak evlerde yerini almaktadır. Doğalgaz kullanımı neticesinde, bacaların tıkanma yapmayacağı gibi bir görüş toplumda hakimiyet sürmektedir. Fakat bilinmesi gereken tek şey, atık madde cinsi ne olursa olsun, bir süre sonra baca kanallarında tıkanma yapacaktır. Her türlü atık madde, havada uçuşan veya kanal içine dışardan giriş yapan partiküllerle de birleşerek geniş ve kalın katmanlar halini alırlar. Tabi ki katı yakıt kullanımına nazaran, doğalgaz bacaları daha yavaş bir süreç dahilinde tıkanma gösterir. ama özellikle mevsim geçişlerinde, sık kullanımlar sonrasında doğalgaz soba bacası temizleme hizmetinden faydalanmanız gerekmektedir. Burada bir anekdot vermek gerekirse, doğalgaz çok yoğun bir koku salınımı meydana getirmez. Bu sebeple iç mekanlara sızıntı yapması geç fark-edilen bir durum olmaktadır. 

Doğalgaz Soba Bacası Ne Zaman Temizlenmeli?

Doğalaz soba bacası temizliği, kış aylarının bitiminde temizlenerek bir sonraki kullanıma hazır hale getirilmelidir. Bazı durumlarda, kış aylarının yaklaştığı dönemeçlerde de kontrol ettirilmeli ve can güvenliğini riske atacak bir olgunun hayat bulması engellenmelidir. İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından, doğalgaz kullnımı sağlanan baca kanallarının yıl içerisinde en az 1 defa olacak şekilde temizletilmesi zorunlu tutulmuştur. Ayrıca bu işlemin, ilgili birimce yetki verilmiş şirketler tarafından sağlanması da yasal bir sürecin deklerasyonudur. Baca temizliğinde kompetan niteliği taşıyan bireyler, bu konuda gerekli tüm eğitim programlarına katılmış personellerdir. Bu yüzden tam ve randımanlı bir bakım sürecini hayata geçirirler. Unutmayın ki; doğalgaz yanıcı ve patlayıcı bir maddedir. Baca kanallarındaki tıkanık alanlarda birikerek, belli bir sıkışma derecesine ulaştıktan sonra patlamaya sebebiyet verirler. Böyle bir durumda hem bacanın ait olduğu bina hem de çevre binalar büyük bir hasara neden olacaktır.

Doğalgaz Baca Temizlik Şirketleri

Doğalgaz baca temizlik şirket arayışınız varsa, yıllardır sektörde yükselen bir grafik sergileyen kurumumuz en doğru tercih olacaktır. Süreci baştan sona denetlenebilir bir mecraya yayan kurumumuz, her türlü güvenlik önlemleri eşliğinde kusursuz bir hizmet sunmayı vaat etmektedir.