CATERİNG BACA TEMİZLİĞİ

Catering Baca Temizliği

Catering Nedir? 

Toplulukların birarada bulunduğu düğün, toplantı, eğlence, davet, ticarethane, dernek, okul, gezi ve benzeri organizasyonlarda; insanların yeme-içme ihtiyacını karşılaşayn özel yemek üretim firmaları catering olarak adlandırılmaktadır. Bu kurumlar, sundukları yemek hizmetini büyük kitlelere sağladıkları için hem ekonomik hem de sağlıklı ürünler sunmak gayesini güderler. Yemek üretimlerinin yapılmasına olanak tanıyan binalarda ise her türlü ocak, ızgara ve benzeri ısıtıcı sistemlere ait baca kanallarının temiz olması da zorunludur. Pişirilen yemeklere, yükselen yağ buharının, gazların ve dumanın geri dönmemesi için davlumbaz ve baca kullanımı önem teşkil eder. Bu yağlı kanallar, sık ve seri kullanımlar sonucu yağ, is, kurum ve benzeri maddelerin birikmesi sonucu tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden düzenli olarak temizlenmesi yasal bir sürecin devamıdır. Catering baca temizliği, yemeklerin kalitesi ve sağlık koşullarına uygunluğu kadar ehemmiyetlidir.

Catering Bacaları Nasıl Temizlenir?

Caterin baca temizliği tüm yemekhane, lokanta, restaurant ve benzeri gıda üretim şirketlerindeki baca temizlik faaliyetleri ile paralellik gösterir. Kurumun sağladığı iş gücüne ve günlük üretim miktarına göre değişkenlik göstermekle birlikte, baca kanallarının aktivitesi de artış gösterebilmektedir. Böylece daha kısa vadede tıkanmalar ve buna bağlı olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Yağlı kanallara uygulanan yağ çözücü kimyasal kullanımı, özel üretim mekanizmalarla kanal içinin yıkanması, fırçalama ve yüzey kazıma işlemi, müdahale kapaklarının açılması ve emiş gücünü yükseltmek amaçlı fan ve motorların elden geçirilmesi gibi işlemler bu şirket bacalarına da aynen uygulanmaktadır. 

Yasal Baca Temizlik Firması

Catering baca temizliği topluma hitap eden bir gıda üretim firmasıdır. Bu sebeple kurallara bağlı olarak temizlik ve hijyen koşullarının sağlanması kurum yetkililerinin yükümlülüğü altındadır. Bu yükümlülük yasal olarak denetlenen ve eğitimlerden geçen firmalar tarafından sağlanmalı, buna ek olarak işlem sonunda onaylı bir rapor temin edilmelidir. Temizlik işlemini yerine getirmeyen, yasa dışı kuruluş ve kişilere bu işlemi yaptırarak onaylı raporu almayan kurumlar nasıl cezalandırılacaksa, yasal baca temizlik firmalarının olumsuz bir sonuç doğuracak düzeyde eksik ve hatalı uygulamaları sonucunda bu temizlik şirketleri de birtakım cezalarla karşılaşacaklardır. Tüm kuruluş ve işletmelere yönelik sağlanan sıkı denetimler, gıda üzerine çalışan işletmelerde daha da yoğun bir hal almaktadır. Bu yüzden siz de bacalarınızı yetkin kurumumuza temizleterek, mağduriyet yaşamadan bu işlevi yerine getirebilirsiniz.