BACA TEMİZLİK RAPORU

Baca Temizlik Raporu

Baca Temizlik Raporu Nedir?

İ.B.B. İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından kurum ve kişilere zorunlu tutulan baca temizleme işlemi, ancak baca temizlik raporunun beyanıyla geçerli sayılmaktadır. Aksi takdirde bu işlemi yerine getirmemiş sayılacak ve yönetmelikte yer alan maddeler ışığınad birtakım yasal işlemlere maruz kalacaksınız. Bilidniği üzere baca temizlik uygulamaları, kapsamlı ve detaylı bir temizlik işlemidir. Bu yüzden çok özenle ve yetkin kişilerce yerine getirilmektedir. Bu işlem yerine getirildikten sonra, yetkin kurumlar tarafından bacaların temizlendiğine ve standartlara uygun olduğuna dair bir rapor verilmektedir. İşte baca temizlik raporu denilen belge, bu temizlik ve bakım işlemi sonunda müşterilere sunulan onaylı sertifikadır. 

Baca Temizlik Raporu Nereden Alınır?

Baca temizlik raporu, baca ve yağlı kanal varlığı olan ve yasal kanunlar gereği zorunlu tutulan bina ve yapı sahiplerine verilmektedir. Bu raporun alınabilmesi belli kurallara uygun şekilde işlemin sağlanmasına bağlıdır. Ancak, itfaiyenin dikte ettiği yöntemler dahilinde ve bu konuda eğitilmiş kişi ve kurumlarca hayata geçirilebilmektedir. Binalarda kullanılan merkezi ısıtma sistemlerine ait bacalar, ısı kazan bacaları, şömine bacaları, odun veya kömür kullanımı sağlanan mekanizma bacaları, fabrikalarda kullanılan makine bacaları, doğalgaz ve kombi bacaları, restaurant - lokanta - yemekhane - catering ve benzeri işletmelerde yer alan yağlı kanallar da bu raporun sağlanması gereken oluşumlar arasındadır.

Baca Temizleme Raporu

Baca temizleme raporu, baca, yağlı kanal ve havalandırma kanallarının kontrolünün yapıldığı, eksiklerinin giderildiği ve temizlendiği yönünde bir ispat belgesidir. Bu belge ile, baca denetim faaliyetlerinden geçebilir ve herhangi bir cezaya maruz kalmazsınız. Bu yüzden en kısa zamanda, her türlü baca ve kanal temizliği için yetkilendirilmiş şirketimizden, hizmet alımını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, sağlığınız ve çevre güvenliği oldukça önemlidir. Bu önemi gösteren ve bu uğurda tüm yasal süreçlerden geçen firmalardan başka kimseden hizmet alımı gerçekleştirmemelisiniz. Aksi takdirde hem yasal olarak yükümlülük hala üzerinizde olacak hem de sağlığınız ve tüm yakın çevre dokular bu sürecin sonunda oluşabilecek durumlardan olumsuz etkilenecektir. Temizlik raporunu almamış birey ve kurumlar, tıkanmış bacaların yol açtığı tüm kayıplardan sorumlu tutulurlar. Daha detaylı bilgi için, iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.