BACA MOTORU TEMİZLİĞİ

Baca Motoru Temizliği

Baca Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Fan motoru olarak da bilinen baca motorları, yağ ve buharı çekerek dış alanlara aktarılmasını sağlayan baca sistemlerinin en önemli parçasıdır. Bu motor sayesinde fan yaprakları düzgün bir şekilde döner ve özellikle yemekhane, mutfak, lokanta, restaurant ve kebapçılarda pişen yemeklerin yağ buharı oldukça yoğun bir şekilde çevreye yayılabilir. Bu fan motoru sayesinde güçlü bir çekiş sağlanır ve yağ buharının dışarıya tahliyesi gerçekleştirilir. İç mekanlardaki tüm yağ, is, duman ve buhar bir şekilde dışarıya aktarılmalıdır. Bu, hem insanın soluduğu havadaki zararlı molekülleri azaltmada hem de oluşabilecek baca yangını, baca tıkanmasına bağlı zehirlenmeler ve bunların sonucunda oluşabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçmede önem teşkil eder. Bacaların bu bahsi geçen atık maddelerle tıkanması ve işlevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda baca motoru da tıkanacak, motora bağlı fan ve fan yaprakları da işlevsiz hale gelecektir. Bu tıkanmalar birçok soruna neden olabileceği gibi, fanın dönme kapasitesini düşürecek ve daha fazla enerji sarfiyatı da gündeme gelecektir. Temizlenmeyen baca kanalları sonucunda, baca motorunun yanması gibi durumlar da meydana gelebilir. Baca motoru temizliği için, baca temizlik konusunda yetkilendirilmiş firmalardan düzenli aralıklarla yardım almalısınız.

Baca Motoru Temizleme Şirketi

Baca motoru temizliği, tıpkı baca ve kanalların, havalandırma kanallarının temizlenmesi gibi özen gerektiren bir faaliyettir. Motora ve fan yapraklarına zarar vermeden gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca yaprakların yüzeyindeki tüm is ve yağ tabakaları tamamen arındırılmalıdır. Bir miktar bile yağ birikintisi kalması, çok kısa sürede tekrar birikintilere neden olacaktır. Baca motoru ve baca kanallarının temizlenmesi yönünde hizmet alımlarınızı, yetkili baca temizleme şirketimizden, güvenle sağlayabilirsiniz. Sağlığınız kadar, enerji tüketiminin düşmesi ve çevreye olumsuz bir etki meydana getirmemek adına, bu temizlik ve bakım faaliyetlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Yetkili Baca Motoru Temizlik Servisi

Baca motoru temizlik servisi, itfaiye tarafından izin belgesi verilen kurumlar tarafından sağlanır. Öncelikle davlumbaz sistemi, baca kanalları ve iç yüzeyler, bunlara ek olarak baca motoru ve fan yaprakları tamamen kir ve yağdan arındırılır. Bu işlemler, uygun fırçalar ve gerekli hallerde sağlığa zarar vermeyen kimyasallar tarafından yapılmaktadır. Tabi diğer elektronik ve mekaniz cihazlar da temizlik işleminin tam teşekküllü bir şekilde sağlanmasına imkan verecektir.