AKREDİTE RAPORU

Akredite Raporu

Akredite Raporu Nedir?

Her türlü baca sisteminin, kalorifer kazanları ve yakıt depolarının temizlik uygulamaları yasal ve zorunlu bir bakım sürecidir. Bu yasal yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında çeşitli maddi cezalara dayalı yasal işlemler uygulanmaktadır. Baca kanallarına bağlı sistemlerde, hangi tip yakıt kullanılırsa kullanılsın, belli süreçler içerisinde temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde hem can güvenliğini hem de çevre sağlığını tehdit eden birçok negatif sonuç meydana gelebilmektedir. İtfaiye Daire Başkanlığı bu sorunların engellenmesi ve özellikle kurum ve işletmelerin toplumlara sağlık ve hijyen koşulları içinde, güvenilir hizmet saplamaları amacıyla, baca temizlik işlemlerini belli kurallar içerisinde düzenlemiştir. Topluma açık tüm mekanlarda; lokanta, yemekhane, hastane, okul, dershane, restaurant, otel vb. ayrıca yine topluma hitap eden üretimlerin meydan getirildiği fabrikalarda baca ve yağlı kanal temizliği, gerekli hallerde bu kanalların onarımı ve yenilenmesi önemlidir. Baca akredite raporu da, kontrolleri sağlanmış ve kullanıma hazır bulunmuş baca kanalları için verilen resmî bir sertifikadır.

Baca Akredite Raporu

Baca akredite raporu, uzun yıllar boyunca tıkalı bacaların yol açtığı sorunların önüne geçmek adına zorunlu tutulan bir sertifikadır. Katı yakıt kullanılan ısıtma sistemleri, mutfaklarda kullanılan yağlı kanallar, havalandırma kanalları, kazanlar ve benzeri sistemler ancak süreklilik arz eden temizlik ve bakım faaliyetleri sonucu kullanıma hazır bir duruma gelebilir. Bu raporu, yetkili firmaların baca kontrol ve temizlik işlemleri sonunda sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde, kaçak firmalardan alacağınız hizmet sonunda bu raporu alma şansınız bulunmamaktadır.

Akredite Raporu Ne Zaman Gerekmektedir?

Akredite raporu birçok resmî işlem sırasında temin edilmesi istenen resmî belgeler arasındadır. Buna ek olarak, işletme ve kurumlara yapılan denetlemelerde bu raporun beyan edilememesi de bazı hukuki işlemleri beraberinde getirebilir. Yeni bir eve veya iş yerine taşınacaksanız, ev sahibi ile sözleşme yenileme aşamasındaysanız ya da gaz açma-kapama gibi bir uygulama ihtiyacınız varsa, her biri için sizden talep edilecek şey bu akredite raporudur. Rapor ancak, baca kontrolü ve temizliği yapıldıktan sonra verilebilmektedir. Baca tıkanıklığı olan ya da yasal süreçler içerisinde bacaların temizletilmesi ve bakım seansından geçmesi gibi uygulamaları yaptırmayanlar bu raporu almaya hak kazanamazlar. Böylece hiçbir resmî işlem gerçekleştirilemez. Firmamız bu konuda yetkili ve baca kontrolü sağlayan firmalar arasındadır. Hizmet talepleriniz için, bize ulaşabilirsiniz.